2009. április 20., hétfő

Újabb cikkek a helyi és a külföldi sajtóban

Fazekas Szabolcs készítette dokumentumfilm, amely a székelyderzsiek szalonnatárolási szokásait dolgozza fel, nagy sikereket ért el, és ennek még korán sincs vége. Hétről-hétre jelennek meg új cikkek a helyi és a külföldi sajtóban, ezzel is népszerűsítve Székelyderzset.



Az Új Magyar Szó-ban megjelent cikk:

Székelyderzs éléskamrája
Antal Erika

Van egy falu a Székelyföld peremén, ahol az emberek a szalonnát, a sonkát a templomerődben tárolják. Ezt a szokást dolgozza fel Fazakas Szabolcs filmje, amely turistacsalogatónak is beillik.

Szabolcs egy évig dolgozott, amíg elkészült a film – forgatott télen, a disznóvágások idején, tavasszal, nyáron és ősszel. Megfigyelte és filmszalagra rögzítette a székelyderzsiek hétköznapjait, amelyeket meghatároz az, hogy mindig kell legyen szalonna a szegen, mert akkor mindenre jut erő, energia, van, mit adni az unokáknak, ha látogatóba jönnek, de van, mivel ízesíteni a töltött káposztát, vagy dúsítani a tojásrántottát.
Nemcsak a képkockák, hanem a szallonnakóstolás is elevenné tették a derzsiek szokásait

A filmben megszólal Demeter Sándor unitárius lelkész, akinek, a többiekhez hasonlóan, szintén van egy szege az erődben, Dénes Albert harangozó, Dénes Rozália és Orbán Ilus nyugdíjasok, Tövissi Zsolt építész, valamint Kovács Zita helyi idegenvezető. Valamennyien arról beszélnek, hogy miért fontos számukra a szalonnatárolásnak ez a különleges módja.

Van, aki csak annyit mond, hogy így látta gyerekkorában, és ennek így kell lennie. Az építész tudományosan is megmagyarázza, hogy ez a legideálisabb hely ahhoz, hogy sokáig elálljon a szalonna, nem nedves, nem is túl száraz, kellőképpen átjárja a levegő az éléskamrának használt bástyákban szögekre akasztott füstölt szalonnát.

Brassó és Hargita megye találkozásánál, közel a Szászföldhöz, a Székelyföld peremén többnyire ma is úgy élnek az emberek, mint őseik 500 évvel ezelőtt. Csak most reklámszatyorba csomagolják a szalonnát, és úgy viszik felakasztani a szegre, illetve onnan haza a családnak. Minden családnak van legalább 4-4 szege, hiszen a disznónak négy oldalszalonnája lesz – magyarázza az idegenvezető a filmben. Dénes Jenő a füstölt szalonna elkészítéséről beszél.

A káposztaleveleket felforralják, és azzal locsolják le a nyers szalonnát. Négy napig pácolják, majd füstölik, aztán a sót leverik róla, és utána akasztják fel a bástyában. Ennek évszázadokkal korábban az volt a magyarázata, hogy a lakosság biztonságban akarta tudni az élelmiszerét, a szalonnát, sonkát, gabonát a templomerődben, a település legvédettebb helyén tárolták.

„Akinek szöge van a bástyában, az becsületes ember” – vonják le a végkövetkeztetést a filmben megszólaltatottak. Fazakas Szabolcs, aki gyermekkora óta ismeri a történetet, a filmmel ezt a hagyományt akarja megismertetni a világgal, de turistacsalogatónak sem rossz. „Aki megnézte a filmet, az biztos, hogy egyszer elmegy Derzsbe. Nemcsak külföldön van látnivaló, nekünk is vannak értékeink” – mondta.

A tavalyi Simfest fesztiválon a dokumentum kategóriában első díjat hozott a film készítőjének, majd a Dokfeszten is bemutatták, hamarosan pedig a szebeni Astra Filmfeszten is bemutatják. A fesztiválokon kívül turisztikai kiállításokra is elviszik, hogy ezzel is népszerűsítsék a Székelyföldet.

mti.hu oldalon megjelent cikk

Dokumentumfilmmel is népszerűsítik a Székelyföldet

A fesztiválokon kívül turisztikai kiállításokra is elviszik Fazakas Szabolcs Székelyderzs éléskamrája című dokumentumfilmjét, hogy az alkotással is népszerűsítsék a Székelyföldet. A székelyderzsiek életét bemutató film a tavalyi marosvásárhelyi Simfest fesztiválon, a helyi televíziók és független producerek seregszemléjén a dokumentum kategóriában első díjat kapott, majd a román-magyar Dokfeszten is bemutatták, hamarosan pedig a szebeni Astra Filmfeszten is látatja a közönség.

Fazakas Szabolcs filmjében azt a székelyderzsi szokást mutatja be, ahogyan a szalonnát és a sonkát a falu templomerődjében tárolják. Filmre vették a helybeliek hétköznapjait, amelyek fő meghatározója, hogy mindig lennie kell szalonnának a szögön, mert akkor mindenre jut erő, energia, van, mit adni az unokáknak, van mivel ízesíteni a töltött káposztát vagy dúsítani a tojásrántottát.

"Akinek szöge van a bástyában, az becsületes ember" - vonják le a végkövetkeztetést a filmben megszólaltatottak. Fazakas Szabolcs, aki gyermekkora óta ismeri a történetet, a film segítségével ezt a hagyományt akarja megismertetni a világgal és ez turistacsalogatónak sem rossz. Szerinte aki megnézte a filmet, az biztos, hogy egyszer elmegy Derzsbe - írja Az Új Magyar Szó című bukaresti napilap internetes kiadásában.
(MTI)

k3reee
szekelyderzs.com

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése